Ubezpieczenie na życie. Czym jest i czemu służy?

ubezpieczenie na życie

Zakup ubezpieczenia na życie jest jedną z najważniejszych decyzji, jakie podejmujemy w życiu. Niestety, większość z nas odwleka decyzję o jego zakupie do czasu, aż stanie się coś złego: wtedy jednak jest już za późno, a my musimy ponieść konsekwencje przykrego wypadku. Dlatego każdy z nas powinien odpowiedzieć sobie na trzy proste pytania.

 

Czy ubezpieczenie na życie jest mi w ogóle potrzebne?

Tego rodzaju polisa jest niezbędna dla wszystkich, którzy martwią się o swoich bliskich. W przypadku nieszczęśliwego wypadku uzyskamy pewność, że otrzymają oni pomoc oraz nie będą zdani tylko na siebie. Jest to więc doskonała oferta dla tych, którzy mają dzieci w wieku szkolnym (jeszcze się nie usamodzielniły), starzejących się rodziców, którzy potrzebują naszego wsparcia, czy nawet przyjaciela, z którym wspólnie prowadzimy planowaną od czasów szkoły podstawowej firmę.

 

Jak wysokiego ubezpieczenia potrzebuję?

Niektórzy eksperci zalecają, aby ubezpieczenie zawarte było na kwotę mieszącą się w zakresie od pięciokrotności, do dwudziestokrotności rocznych zarobków. Niestety, są to bardzo ogólne wytyczne, które często nie znajdują praktycznego zastosowania. Jedyną skuteczną metodą wyznaczenia optymalnej kwoty ubezpieczenia jest stworzenie planu finansowego na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia. Co powinno się w nim zawierać? Z pewnością powinny tam być wydatki nadzwyczajne, takie jak koszty pogrzebu, czy niespłacone kredyty. Kolejnym ważnym elementem są pieniądze przeznaczone na codzienne życie przez pewien okres czasu. Dzięki temu nasza rodzina będzie mogła złapać oddech i spokojnie stanąć na nogi. Ostatnią ważną składową są planowane wydatki długoterminowe, takie jak inwestycja w edukacje dzieci.

 

Jaki typ ubezpieczenia jest stworzony dla mnie?

Zanim odpowiemy bezpośrednio na to pytanie warto skupić się na dwóch czynnikach, które w dużej mierze będą determinować nasz wybór: czasie, na jaki ubezpieczenie jest nam potrzebne oraz pieniądzach, jakie jesteśmy gotowi zainwestować. Na tej podstawie podejmiemy decyzję, czy lepszym wyborem będzie polisa terminowa, czy też bezterminowa. Polisa terminowa zawierana jest na określony czas. Dzięki temu płacone przez nas składki są niższe, jednak jej odnowienie będzie kosztować nas o wiele więcej: jest to więc oszczędność tymczasowa. W przypadku polis bezterminowych koszty są nieco większe już od samego początku, jednak nie rosną wraz z czasem. Propozycja ta korzystniejsza będzie więc dla miłośników sportów ekstremalnych, albo ludzi, którzy pracują w niebezpiecznych zawodach.

Ubezpieczenie na życie. Czym jest i czemu służy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry