Podjęcie studiów często wiąże się z wyjazdem z rodzinnego domu i rozpoczęciem życia w innym mieście. Na jakie wydatki trzeba się przygotować?
Jak zaplanować studenckie wydatki?
Żeby zaplanować wydatki trzeba najpierw dokładnie dowiedzieć się i oszacować ile wyniesie koszt życia studenta w nowym mieście. Na ten koszt życia z pewnością składają się takie czynniki jak: wynajęcie pokoju lub mieszkania, wyżywienie, dojazdy na uczelnię i do domu rodzinnego oraz wydatki związane ze studiami – książki, ksero, potrzebne materiały. Z pewnością będą one wyższe u studenta na przykład uczelni artystycznej, który musi co jakiś czas kupować potrzebne akcesoria. Życie studenckie jest droższe w dużych miastach, tam wynajem mieszkań kosztuje więcej, większe są też wydatki na jedzenie.
Można jednak wiele zrobić, aby ograniczyć koszty – wystarczy na przykład polować na promocje w supermarketach i poświęcić więcej czasu na znalezienie tańszego mieszkania w dobrej lokalizacji.
Konkretnie o kwotach
- Nocleg
Wynajęcie pokoju to koszt od mniej więcej 500 złotych aż do 900 złotych. Wszystko zależy od standardu i lokalizacji mieszkania. Warto przed podpisaniem umowy sprawdzić, ile kosztuje wynajem pokojów i mieszkań w podobnej do naszej lokalizacji, w tej samej dzielnicy. Dzięki temu można poznać orientacyjny koszt i lepiej się przygotować na ten wydatek.
- Wyżywienie
Na jedzenie warto przeznaczyć ok. 400 złotych miesięcznie. Jeśli do tej pory nie byliśmy miłosnikami gotowania, pora się przełamać. Przyrzadzanie potraw samodzielnie pozwoli nam zaoszczędzić sporo pieniędzy, gdyż nawet stołowanie się w tanim barze to zwykle koszt ok. 5-7 zł za porcję obiadu. W tej kwocie możemy spokojnie przygotować pożywne spaghetti z mięsem mielonym, które wystarczy nam na co najmniej dwa obiady 🙂
- Transport
Karta miejska dostępna w wielu dużych miastach, która pozwala poruszać się tramwajami i autobusami, kosztuje ok. 100 złotych. Warto wykupić ją już pierwszego dnia pobytu w nowym mieście.
- Internet, telefon
To kolejny koszt, o którym warto pamiętać planując studenki budżet. Zwykle jesteśmy w stanie zamknąć się w kwocie 100zł miesięcznie, jeśli wybierzemy dobrego operatora i ofertę odpowiadającą naszym potrzebom.
- Pomoce naukowe, ksero
Koszt może się różnić w zależności od kierunku studiów. Jednym wystarczy kserowanie notatek kolegów, inni muszą przygotować się na zakup książek. Warto więc przewidzieć przynajmniej 50zł miesięcznie na tego rodzaju wydatki.
- Życie towarzyskie
Trudno wyobrazić sobie życie studenta bez rozrywki. Kino, teatr czy też zwyczajne imprezy z nowymi przyjaciółmi to nieodłączny element życia studenckiego. Przeznaczając na ten cel miesięcznie 200zł możemy spokojnie korzystać z rozrywek i cieszyć się urokami życia studenckiego bez odmawiania sobie przyjemności.
Warto przeczytać: Aplikacje pomagające w zarządzaniu pieniędzmi
Wydatki studenckie są dość spore, dlatego zazwyczaj, przynajmniej na początku studiów, w kosztach biorą udział również rodzice młodego studenta. Z czasem jednak student przyzwyczaja się do nowego życia i ma szansę podjąć pracę, chociaż na część etatu. Może to być zwykła, niewymagająca praca na przykład w gastronomii, a można już zacząć budować karierę na stażu związanym z kierunkiem studiów.
Przygotowanie finansowe na pierwszy rok studiów warto rozpocząć o wiele wcześniej niż kilka miesięcy przed rozpoczęciem roku akademickiego. Warto dokładnie wiedzieć jakie student ma perspektywy, jakie czekają go wydatki i kto może pomóc w ich pokryciu.
Studia to worek bez dna. Minimum 7 tys. zł rocznie.