Wynajem mieszkania – sprawdź, zanim podpiszesz umowę

wynajem mieszkania

Planując zmianę miejsca zamieszkania, wiele osób decyduje się na wynajem posesji lub miejsca w pokoju. Bardzo łatwo można niestety „nadziać” się na oszustów, którzy wykorzystają brak wiedzy osoby wynajmującej. W jaki sposób podejść do tego tematu, aby nie dać się nabrać oraz cieszyć się spokojem i pewnością dobrego wyboru?

Różnorodność ofert mieszkaniowych

Poszukując rozwiązań, będących idealnym kompromisem ceny do oferowanego standardu, można natrafić na bardzo różne podejście do tego tematu. Mianowicie, wiele właścicieli oczekuje wysokich kwot, w zamian za niezbyt komfortowe warunki mieszkaniowe. Często oczywiście znajduje się wiele propozycji adekwatnych do oferowanych okoliczności. Pierwszą rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę podczas decydowania się na wynajem mieszkania, jest właśnie jego standard. Zaniedbanie w tym temacie może przyczynić się do faktycznej straty cennej gotówki.

Pytanie o najdrobniejsze szczegóły najistotniejszą kwestią

Profesjonalny wynajmujący, powinien podchodzić do kwestii podpisania nowej umowy równie fachowo. W myśl przysłowia „kto pyta, nie błądzi”, należy wręcz zasypywać właścicieli (tudzież pośredników) zapytaniami. Liczy się tu każda kwestia i nie ma pytań trudnych. Jeżeli zauważymy, że właściciel niechętnie odpowiada na konkretną sprawę (lub też widać, że coś ukrywa), najlepiej od razu zakończyć rozmowę. Nie ma bowiem nic gorszego, niż brak wyczucia. Nie wolno także pominąć kwestii, takich jak stan instalacji elektrycznej, gazowej oraz wodnej. Ma to swoje uzasadnienie, zwłaszcza, gdy wynajmujemy całe mieszkanie i chcemy uniknąć kłopotów, związanych z niedopatrzeniami.

Czego unikać i na co uważać wynajmując mieszkanie?

Warto jeszcze wspomnieć o zagrożeniach, czyhających na nowych lokatorów. Przede wszystkim (już wcześniej wspomniany) – standard pomieszczeń. Widoczny grzyb na ścianach oraz odbarwienia to sygnał, iż występuje problem z ogrzewaniem w okresie zimowym. Stanowi to także zagrożenie dla zdrowia. Kolejną równie istotną kwestią jest wyposażenie najważniejszego miejsca w każdym mieszkaniu, a więc kuchni. Sprzęt AGD, znajdujący się w pomieszczeniu, powinien być sprawny.

Każda, nawet najdrobniejsza usterka (zwłaszcza gdy mowa o kuchni gazowej), może doprowadzić do ulotnienia się paliwa. Z tego powodu można odnieść spore szkody zdrowotne. Najistotniejsza jest jednak tutaj umowa. Każdy zapis w niej, powinien być dla nas jasny i klarowny. Dzięki temu będziemy mieli pewność, iż wynajmujemy mieszkanie, jakiego poszukiwaliśmy.

Wynajem mieszkania – sprawdź, zanim podpiszesz umowę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry