Rozsądne oszczędzanie energii w domu przynosi w każdym gospodarstwie spore oszczędności. Jak skutecznie wykorzystywać energię elektryczną, aby zasilić w dodatkowe środki finansowe domowy budżet?
Cena za energię elektryczną w skali roku pochłania znaczne fundusze z każdego domowego budżetu. Nie należy ona do najniższych, więc warto korzystać z prądu w naszym domu w taki sposób, aby znacznie zmniejszyć wysokość comiesięcznych rachunków.
Istnieją sprawdzone sposoby oszczędzania energii, które pozwalają znacznie zmniejszyć comiesięczne opłaty za prąd nawet do czterdziestu procent. Oto kilka z nich.
Wybór odpowiedniej taryfy
Oszczędzanie energii elektrycznej należy zawsze rozpocząć od wyboru odpowiedniej taryfy. W przypadku korzystania z taryfy jednostrefowej kwota do zapłaty jest naliczana całodobowo. W tym przypadku w trakcie całej doby obowiązuje identyczna stawka za 1 kWh. Natomiast, gdy zdecydujemy się na taryfę dwustrefową, czyli dzienno -nocną, o wówczas w określonych godzinach zazwyczaj dziennych będziemy płacić więcej, a w pozostałych mniej nawet o pięćdziesiąt procent.
Gaszenie światła oraz używanie żarówek energooszczędnych
Wielu osobom często zdarza się zostawiać zapalone światło w pomieszczeniu, w którym akurat nie przebywają. Warto oduczyć się tego nawyku, gdyż jest to jeden z najprostszych sposobów skutecznego oszczędzania energii. Za każdym razem, gdy wychodzimy z pomieszczenia na dłuższy czas warto zgasić światło. Po co ma się świecić w sytuacji, gdy pomieszczenie jest puste i nie ma potrzeby, aby było oświetlone?
Kolejnym skutecznym sposobem na oszczędzanie jest wymiana żarówek, na te o mniejszym poborze energii, na żarówki punktowe, LED lub energooszczędne. Wymieniając w pięciu punktach świetlnych zwykłe żarówki na energooszczędne lub LED, można zaoszczędzić ok. 60 zł w ciągu roku.
Warto też skupić się na oświetleniu konkretnych części pomieszczeń, a nie na oświetleniu całego pomieszczenia. Dzięki temu będzie można zapalić lampę tylko nad stołem w kuchni, podczas spożywania posiłku czy obok kanapy podczas przeglądania prasy czy czytania ulubionej książki. W takich sytuacjach bowiem, nie ma możliwości oświetlenia całego pomieszczenia.
Energooszczędne korzystanie z urządzeń elektrycznych
Lodówka, telewizor, odkurzacz, podgrzewacz wody i inne sprzęty elektryczne to największe pożeracze energii elektrycznej. Oto kilka sprawdzonych sposobów na oszczędne korzystanie z tych urządzeń.
- lodówka – urządzenia w postaci lodówek czy zamrażarek są odpowiedzialne za zużycie około 30% całkowitego zużycia energii w domu. Warto pamiętać o tym, aby nie wkładać do lodówki ciepłych posiłków. Ponadto nie należy otwierać lodówki i stać przed nią przez dłuższy czas, gdyż w ten sposób tracimy mnóstwo energii. Zamykając długo otwartą lodówkę znacznie zwiększy ona pobór energii w celu nadrobienia straty i wyrównania temperatury w środku.
- telewizor, radio, ładowarka, komputer – po pierwsze zawsze warto wyłączać przycisk czuwania, czyli tzw. „stand-by” w postaci czerwonej diody. Należy zawsze pamiętać o tym, aby odłączać telewizor, radio czy komputer od prądu, jeśli go nie używamy. Ponadto warto odłączać ładowarkę od telefonu, który się nie ładuje. Otóż czujki, które w tym czasie działają są cichymi pochłaniaczami prądu i niewyłączane potrafią nabić rachunek na znaczną sumę.
- podgrzewacz wody – lepiej zdecydować na podgrzewacz przepływowy, niż na pojemnościowy. Pierwszy z nich działa tylko wtedy, gdy okręcana jest woda. Natomiast gdy woda jest zakręcona, wówczas podgrzewacz się automatycznie wyłącza. Dzięki takiemu rozwiązaniu energia nie jest niepotrzebnie pobierana.
- odkurzacz – używając często to urządzenie elektryczne warto pamiętać o częstej wymianie worków czy filtrów. Czynność tą należy wykonać najpóźniej, gdy wskaźnik ssania sygnalizuje pełny worek. W przeciwnym razie odkurzacz działa tym słabiej, co znacznie wydłuża czas pracy i zużycie energii.
Warto, aby użytkownicy sprzętu starszej generacji pomyśleli o wymianie go na nowy, najlepiej klasy A+.
Inne skuteczne sposoby oszczędzania energii elektrycznej
- podczas gotowania warto używać przykrywek. Otóż gotowanie w zamkniętych naczyniach pozwala zmniejszyć zużycie energii nawet o 30%.
- gotując na płycie elektrycznej garnek powinien być większy od niej o ok. 2 cm.W przeciwnym razie podczas gotowania będziemy tracić ok. 20% energii.
- warto używać „krótkiego programu” zmywarki, gdyż pozwala on na ograniczenie czasu zmywania oraz znaczne zmniejszenie poboru energii.
- warto korzystać z energii źródeł odnawialnych takich jak: wiatr, panele słoneczne, biomasa czy geotermia.
- warto suszyć włosy tylko wtedy, gdy jest to konieczne
- warto częściej korzystać z mikrofalówki zamiast z piekarnika elektrycznego oraz wyłączać ekspres do kawy z prądu po każdorazowym użyciu.
- w czajniku bezprzewodowym gotujmy tylko tyle wody, ile w danym momencie potrzebujemy oraz regularnie usuwajmy z niego kamień, który przyczynia si do wydłużenia czasu gotowania wody
- w lecie warto używać wiatraka tylko wtedy, gdy go naprawdę potrzebujemy, a wychodząc z pomieszczenia należy go wyłączać.
Te sprawdzone sposoby oszczędzania prądu są niezwykle przyjazne nie tylko dla naszego portfela, lecz także dla środowiska. Wbrew pozorom, oszczędzanie prądu wcale nie jest wcale trudne i można dzięki temu zaoszczędzić znaczne sumy pieniędzy, które to można przeznaczyć na inny, wybrany cel.
Można też użyć miernika zużycia prądu – np. OneMeter.
Dzięki temu urządzeniu można monitorować na telefonie zużycie energii, dostawać powiadomienia o skokach i nauczyć się jak lepiej oszczędzać przez zmianę nawyków 🙂