Jak dorobić do pensji

dorobić do pensji

Według Głównego Urzędu Statystycznego ponad milion Polaków pracuje co najmniej w dwóch miejscach, a praca dodatkowa zajmuje im około 12 godzin tygodniowo. Wynika z tego, iż polskie społeczeństwo jest jednym z najbardziej zapracowanych w całej Europie. Dzieje się tak dlatego, iż sporo osób pracujących na etacie nie posiada wystarczających środków finansowych, które mogłyby im zapewnić życie na oczekiwanym poziomie. W związku z tym dla sporej części społeczeństwa praca dorywcza staje się czymś powszechnym.

Znalezienie pracy dodatkowej nie jest zajęciem trudnym. Najwięcej propozycji pojawia się w internecie, gdzie niemal codziennie można znaleźć ogłoszenia pracodawców z bardzo wielu branż. Dodatkowo warto popytać wśród rodziny i znajomych, gdyż może okazać się, iż ktoś z bliskiego grona potrzebuje dodatkowych rąk do pracy. Wśród najczęściej proponowanych prac dorywczych pojawia się:
– opieka nad dziećmi lub osobami starszymi,
– sprzątanie,
– wykładanie towaru w marketach,
– praca w ochronie,
– stróżowanie,
– wyprowadzanie psów,
– prace domowe,
– opieka nad domem pod nieobecność gospodarzy,
– praca w gastronomii,
– roznoszenie ulotek,
– sprzedaż produktów oferowanych przez firmy kosmetyczne,
– telemarketing,
– korepetycje,
– szkolenia.
W przypadku tych ostatnich istotne jest wykształcenie i posiadane umiejętności, które pozwolą dorobić sobie w danej dziedzinie nauki.

 

Wykorzystaj swoje umiejętności

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest poszukanie zajęcia dodatkowego w ramach posiadanych umiejętności. Osoby znające język obcy mogą zająć się tłumaczeniami, posiadacze lekkiego pióra – copywritingiem, znawcy komputerów – programowaniem lub grafiką, wielbiciele turystyki – przewodnictwem, a miłośnicy fotografowania mogą realizować zlecenia na ślubach, komuniach lub innych uroczystościach. Osoby posiadające zdolności manualne mogą natomiast podjąć się dodatkowego zajęcia w zakresie szycia, rękodzieła, produkcji lub składania produktów z dostarczonych elementów.

Praca dorywcza może mieć różny charakter. W większości przypadków jest jedynie sposobem na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Jeżeli jednak praca tego typu będzie powiązana z indywidualnymi zainteresowaniami i zdolnościami, to może także stać się sposobem na realizację pasji, rozwój umiejętności i spełnienie zawodowe.

Gdzie szukać zleceń

W internecie można znaleźć wiele serwisów, na których widnieją aktualne zlecenia, jak na przykład:

  • useme.eu
  • freelanceria.pl
  • oferteo.pl

Oczywiście serwisów tego typu jest dużo więcej, wystarczy dobrze poszukać.

Jak dorobić do pensji

Jedna myśl na “Jak dorobić do pensji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry