Jak dorobić do pensji

dorobić do pensji

Według Głównego Urzędu Statystycznego ponad milion Polaków pracuje co najmniej w dwóch miejscach, a praca dodatkowa zajmuje im około 12 godzin tygodniowo. Wynika z tego, iż polskie społeczeństwo jest jednym z najbardziej zapracowanych w całej Europie. Dzieje się tak dlatego, iż sporo osób pracujących na etacie nie posiada wystarczających środków finansowych, które mogłyby im zapewnić życie na oczekiwanym poziomie. W związku z tym dla sporej części społeczeństwa praca dorywcza staje się czymś powszechnym.

Znalezienie pracy dodatkowej nie jest zajęciem trudnym. Najwięcej propozycji pojawia się w internecie, gdzie niemal codziennie można znaleźć ogłoszenia pracodawców z bardzo wielu branż. Dodatkowo warto popytać wśród rodziny i znajomych, gdyż może okazać się, iż ktoś z bliskiego grona potrzebuje dodatkowych rąk do pracy. Wśród najczęściej proponowanych prac dorywczych pojawia się:
– opieka nad dziećmi lub osobami starszymi,
– sprzątanie,
– wykładanie towaru w marketach,
– praca w ochronie,
– stróżowanie,
– wyprowadzanie psów,
– prace domowe,
– opieka nad domem pod nieobecność gospodarzy,
– praca w gastronomii,
– roznoszenie ulotek,
– sprzedaż produktów oferowanych przez firmy kosmetyczne,
– telemarketing,
– korepetycje,
– szkolenia.
W przypadku tych ostatnich istotne jest wykształcenie i posiadane umiejętności, które pozwolą dorobić sobie w danej dziedzinie nauki.

 

Wykorzystaj swoje umiejętności

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest poszukanie zajęcia dodatkowego w ramach posiadanych umiejętności. Osoby znające język obcy mogą zająć się tłumaczeniami, posiadacze lekkiego pióra – copywritingiem, znawcy komputerów – programowaniem lub grafiką, wielbiciele turystyki – przewodnictwem, a miłośnicy fotografowania mogą realizować zlecenia na ślubach, komuniach lub innych uroczystościach. Osoby posiadające zdolności manualne mogą natomiast podjąć się dodatkowego zajęcia w zakresie szycia, rękodzieła, produkcji lub składania produktów z dostarczonych elementów.

Praca dorywcza może mieć różny charakter. W większości przypadków jest jedynie sposobem na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Jeżeli jednak praca tego typu będzie powiązana z indywidualnymi zainteresowaniami i zdolnościami, to może także stać się sposobem na realizację pasji, rozwój umiejętności i spełnienie zawodowe.

Gdzie szukać zleceń

W internecie można znaleźć wiele serwisów, na których widnieją aktualne zlecenia, jak na przykład:

  • useme.eu
  • freelanceria.pl
  • oferteo.pl

Oczywiście serwisów tego typu jest dużo więcej, wystarczy dobrze poszukać.

Jak dorobić do pensji

Jedna myśl na “Jak dorobić do pensji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry