Jak obniżyć rachunki za wodę, gaz i prąd

oszczędzanie na rachunkach

Budżet domowy to dla większości świętość, która niestety czasem trzeszczy w szwach. Niespodziewane wydatki potrafią pogrążyć nawet najbardziej misternie ułożony plan, a stworzenie poduszki bezpieczeństwa w postaci nawet niewielkich oszczędności może okazać się niemożliwe. Zamiast załamywać ręce, warto spojrzeć na własne wydatki i to te, które zazwyczaj nie wzbudzają naszych większych podejrzeń. Oszczędności można zacząć generować we własnym domu, minimalizując zużycie wody, prądu i gazu. Podpowiadamy jak tego dokonać.


Jak oszczędzać wodę

Woda – bez niej życie całkowicie by zamarło. Jest nam potrzebna do picia, gotowania, kąpieli, prania, sprzątania i podlewania ogrodu. Nie sposób z niej zrezygnować, co bynajmniej nie oznacza, że nie można zmniejszyć rachunku za jej użytkowanie.


1. Zakręć wodę


Woda leje się strumieniami podczas golenia i mycia zębów? A może masz skłonność do odchodzenia od odkręconego kranu podczas zmywania naczyń? Pozbądź się tych nawyków, które są złodziejami na życzenie. Sytuacji, w których odkręcamy kran i jednocześnie nie korzystamy z wody, jest naprawdę wiele, a to pierwszy sposób na oszczędzanie wody w domu.


2. Sprawdź uszczelki, wymień baterie


Cieknące uszczelki to prawdziwa zmora dla oszczędnych. Kropla do kropli i w ciągu doby tracimy w ten sposób kilka litrów cennej wody, a nasze pieniądze płyną do ścieków. Stare modele baterii warto wymienić na jednouchwytowe i zamontować w nich perlatory napowietrzające strumień. Zasada wymiany dotyczy także starych spłuczek toaletowych. Zbiornik z możliwością regulacji spłukiwania to kolejna inwestycja, która zwróci się przy kolejnych rachunkach.


3. Nie wylewaj – zużyj ponownie


Wodą z wanny możesz umyć podłogę, samochód lub użyć jej do spłukiwania. Jeśli zastanawiasz się jak oszczędzać wodę, przyjrzyj się, ile naprawdę jej wylewasz. Płucząc naczynia w samej wodzie, nie zrobisz nią szkody roślinom ogrodowym, a zaoszczędzisz na podlewaniu krzewów. Idealnym rozwiązaniem jest także zbiór deszczówki, która nic nie kosztuje, a pozwala zaoszczędzić.


4. Użytkuj racjonalnie


Oszczędzanie wody w domu należy zacząć od prostych czynności. Używaj zmywarki, a jeśli zmywasz ręcznie, rób to w dwóch oddzielnych komorach zlewu. Pralkę włączaj, dopiero gdy się zapełni – podobnie wspomnianą już zmywarkę. Parząc herbatę czy kawę zrób jej dokładnie tyle, ile wypijesz. Możesz się zdziwić, ale zakładając, że dziennie zaoszczędzić jedną szklankę wody, w ciągu roku z tej niewielkiej ilości zaoszczędzisz prawie 100 litrów.


5. Prysznic zamiast wanny


Prysznic od lat cieszy się uznaniem oszczędnych. Szybki prysznic – pod warunkiem, że nie stoimy pod strumieniem wody godzinę i podczas mydlenia ciała zakręcamy wodę – to prawdziwy sprzymierzeniec naszych portfeli.

Energia na celowniku


Kolejnym rachunkiem, który potrafi przyprawić o zawrót głowy i pochłonąć lwią część naszych zasobów budżetowych jest rachunek za energią. Łapiemy się za głowę i pytamy jak obniżyć rachunki za prąd. Wydaje się to niemożliwe, bo przecież nie będziemy siedzieli przy świecach – które notabene też kosztują, tymczasem zmiana nawyków okaże się wybawieniem dla portfela.


1. Wyłączaj światło tam, gdzie cię nie ma


Ileż to razy siedziałeś w jednym pokoju, a w pozostałych było włączone światło dla nieobecnych? To kardynalny błąd, który kosztuje nas zdecydowanie za wiele. Wyłączanie tego, czego nie używamy, powinno wejść nam w krew – zasada dotyczy się nie tylko oświetlenia, ale i wszelkiego rodzaju sprzętów, czyli komputera, radia, telewizora. Nie zapominaj, że sprzęt pozostawiony w tzw. trybie stand by ciągle zjada twoje pieniądze – wyłącz je z prądu.


2. Zainwestuj w energooszczędność


Masz starą lodówkę? Zainwestuj w nowszy model z niską klasą poboru energii. Przyjrzyj się innym prądożercom – na celownik weź żarówki – jeśli nie są energooszczędne, szybko napraw ten błąd i pamiętaj, że w tym przypadku obsługa powinna być nieco inna niż w przypadku zwykłych żarówek. Energooszczędne świetlówki pobierają najwięcej prądu podczas włączenia, dlatego nie gaś ich, gdy wychodzić na krótką chwilę.


3. Nie zasłaniaj światła dziennego


Zainwestuj w lżejsze firanki lub całkowicie z nich zrezygnuj. Minimalizacja światła dziennego nie jest korzystna dla oszczędnych. Nadmiernie przesłonięte okna sprawiają, że zdecydowanie szybciej korzystamy z włączników światła.


4. Gotuj z rozwagą


Przykrywaj garnki podczas gotowania i dobieraj palnik do średnicy garnka. Przyjrzyj się czajnikowi elektrycznemu. Jeśli nie należy do najmłodszych modeli, wymień go na nowszy lub też całkowicie zamień na tradycyjny. Gotując w elektrycznym czajniku, wlewaj do niego tyle wody, ile potrzebujesz – nadmiar zawsze mści się na rachunkach.


5. Przyjrzyj się dostawcy


Szczęśliwie dla nas monopol na dostawę prądu mamy już za sobą. Przyjrzyj się swojemu dostawcy prądu. Porównaj jego ofertę z innymi, dostępnymi na terenie, którym mieszkasz. Negocjuj umowę, zmień taryfę lub całkowicie dostawcę.

Przeczytaj również: Sprawdzone sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej


Jak oszczędzać gaz


Użytkowników gazu ziemnego stale przybywa, głównie za sprawą ogrzewania. Niestety zwłaszcza zimowe rachunki przyprawiają o ból głowy. Należy jednak pamiętać, że oszczędzanie gazu jest możliwe, nawet wtedy, gdy za oknem hula zima. Wiele osób nie przywiązuje uwagi do codziennego użytkowania tego paliwa, a przecież jest ono używane także w kuchniach i łazienkach.


1. Oszczędzanie gazu w kuchni


Ileż to razy gwizdek uporczywie informował, że woda w czajniku zaraz się wygotuje? Albo też płomień z palnika spowijał nie tylko dół garnka, ale i pięknie opalał jego boki? Oszczędzanie gazu zacznijmy więc od mądrego użytkowania go w kuchni. Garnki stawiajmy na odpowiednich palnikach, regulujmy płomień, by nie wystawał poza obrys dna i używajmy pokrywek.

Ponadto zadbajmy o czystość palników i naczyń do gotowania, by ogień nie musiał wpierw trawić warstwy tłuszczu. Zainwestujmy w garnki ze stali szlachetnej, które zużywają blisko 40 proc. mniej gazu od garnków emaliowanych i mądrze korzystajmy z piekarnika – np. po upieczeniu ciasta możemy włożyć do rozgrzanej komory obiad, który nie stanie się zimny i nie będzie wymagał odgrzewania. Jeśli po pieczeniu nie zamierzamy niczego chronić przed wychłodzeniem, otwórzmy piekarnik – niech ciepło ogrzeje nasze pomieszczenia.


2. Jak oszczędzać gaz w łazience


Odpowiedni piecyk gazowy – a więc zadbany i dobrze wyregulowany – to nasza skarbonka. Kąpiąc się, pamiętajmy, by strumień ciepłej wody był średni. Nie okręcajmy wody bezmyślnie – myjąc ręce, możemy napuścić ciepłą wodę (racjonalnie) do umywalki. Dbajmy o przeglądy przewodów i pieca, nie szczędźmy na jego konserwację.


3. Jak zmniejszyć rachunki za gaz zimową porą?


Ogrzewanie gazowe ma wiele zalet, ale jeśli nie pamiętamy o kilku zasadach rachunek, jaki przyjdzie nam zapłacić za sezon grzewczy, może przyprawić o mdłości. Zanim więc słono zapłacimy za błędy, postarajmy się je wyeliminować.
Uszczelnijmy okna i zadbajmy o stan pieca oraz grzejników. Odsłońmy kaloryfery i ustalmy optymalną temperaturę, pomieszczenia nie zapominając, by nocą i podczas naszej nieobecności temperatura była niższa. Jeśli wyjeżdżamy, zmniejszmy pożądaną temperaturę i zamknijmy wszystkie pokoje – w mniejszej przestrzeni wolniej dochodzi do wychłodzenia. Pamiętajmy, że grzejniki muszą być odkamieniane i utrzymywane w czystości. Jeśli mieszkamy w budynku nieocieplonym, pomyślmy o tej inwestycji. Pomieszczenia wietrzymy intensywnie, krótko i przy wyłączonym piecu – nie ma potrzeby ogrzewania podwórka.


4. Przyjrzyj się dostawcy i jego ofertom


Zajrzyj do umowy z dostawcą gazu, sprawdź, co kosztuje najwięcej. Przeanalizuj swoje potrzeby i częstotliwość użytkowania gazu, a następnie zapoznaj się z różnymi opcjami ofertowymi. Wybierz tę propozycję i taryfę, która jest najbliższa twoim indywidualnym oczekiwaniom.

 

Jak obniżyć rachunki za wodę, gaz i prąd

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry