Ile kosztuje utrzymanie dziecka

utrzymanie dziecka

Rodzice, którzy zastanawiają się nad potomstwem bardzo często zadają sobie pytanie – jakie są koszty utrzymania dziecka i czy będzie nas stać na malucha. Zarządzanie domowymi finansami, to bardzo trudne zadanie, zwłaszcza dla tych rodziców, którzy spodziewają się pierwszego dziecka i nie wiedzą jeszcze z jakimi wydatkami to się wiążę. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo jakie są koszty utrzymania dziecka w Polsce w zależności od wieku.

 

Średnie comiesięczne wydatki na dziecko w Polsce

Według najnowszych badań, które przeprowadzone zostały na zlecenie Biura Informacji Kredytowej wynika, że średnie comiesięczne wydatki na dziecko w Polsce wynoszą 607 złotych. Z podanej kwoty najwięcej pieniędzy idzie na żywność (208 zł). Co ciekawe wydatki te wzrastają wraz z wiekiem rodziców. Pokolenie rodziców dojrzałych (urodzonych w latach 1948-9166) na żywność przeznacza około 80zł więcej niż młodsze pokolenie rodziców. Pamiętać należy również i o tym, że w większym miastach cena utrzymania dziecka jest stosunkowo większa.

Na co wydajemy pieniądze

Oprócz żywności, bardzo dużo pieniędzy wydajemy na ubrania (114 zł miesięcznie) oraz na obowiązkowe zajęcia szkolne lub przedszkolne – średnio na ten cel przeznaczamy około 84 zł. Warto wspomnieć również i o tym, że około 40zł rodzice wydają na zajęcia dodatkowe.

W jakim wieku dzieci są najdroższe w utrzymaniu

Według przeprowadzonych badań rodzice najwięcej wydają na dzieci w wieku od 10 do 12 lat. Pamiętać należy jednak o tym, że wzrost wydatków na dorastającą młodzież (13-15 lat) stopniowo wyhamowuje, to kolejnym ciężarem finansowym są kieszonkowe, których wartość drastycznie idzie w górę. W Polsce około 49% dzieci regularnie otrzymuje kieszonkowe od swoich rodziców. Według statystyk średnia kwota kieszonkowego to 39zł miesięcznie.

Ile kosztuje utrzymanie dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry