Ile kosztuje utrzymanie dziecka

utrzymanie dziecka

Rodzice, którzy zastanawiają się nad potomstwem bardzo często zadają sobie pytanie – jakie są koszty utrzymania dziecka i czy będzie nas stać na malucha. Zarządzanie domowymi finansami, to bardzo trudne zadanie, zwłaszcza dla tych rodziców, którzy spodziewają się pierwszego dziecka i nie wiedzą jeszcze z jakimi wydatkami to się wiążę. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo jakie są koszty utrzymania dziecka w Polsce w zależności od wieku.

 

Średnie comiesięczne wydatki na dziecko w Polsce

Według najnowszych badań, które przeprowadzone zostały na zlecenie Biura Informacji Kredytowej wynika, że średnie comiesięczne wydatki na dziecko w Polsce wynoszą 607 złotych. Z podanej kwoty najwięcej pieniędzy idzie na żywność (208 zł). Co ciekawe wydatki te wzrastają wraz z wiekiem rodziców. Pokolenie rodziców dojrzałych (urodzonych w latach 1948-9166) na żywność przeznacza około 80zł więcej niż młodsze pokolenie rodziców. Pamiętać należy również i o tym, że w większym miastach cena utrzymania dziecka jest stosunkowo większa.

Na co wydajemy pieniądze

Oprócz żywności, bardzo dużo pieniędzy wydajemy na ubrania (114 zł miesięcznie) oraz na obowiązkowe zajęcia szkolne lub przedszkolne – średnio na ten cel przeznaczamy około 84 zł. Warto wspomnieć również i o tym, że około 40zł rodzice wydają na zajęcia dodatkowe.

W jakim wieku dzieci są najdroższe w utrzymaniu

Według przeprowadzonych badań rodzice najwięcej wydają na dzieci w wieku od 10 do 12 lat. Pamiętać należy jednak o tym, że wzrost wydatków na dorastającą młodzież (13-15 lat) stopniowo wyhamowuje, to kolejnym ciężarem finansowym są kieszonkowe, których wartość drastycznie idzie w górę. W Polsce około 49% dzieci regularnie otrzymuje kieszonkowe od swoich rodziców. Według statystyk średnia kwota kieszonkowego to 39zł miesięcznie.

Ile kosztuje utrzymanie dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry