Ślub i wesele – wielkie wyzwanie przyszłej pary młodej

Za Wami piękne i magiczne zaręczyny. Następnym krokiem jest ślub. Myślicie, że jeszcze macie czas, żeby o tym myśleć? Chcecie nacieszyć się stanem narzeczeństwa? Spokojnie, na pewno zdążycie, ale musicie wziąć pd uwagę, że organizacja wesela i ślubu to wielkie przedsięwzięcie. Wszystko będzie spoczywało na barkach pary młodej, dlatego trzeba pomyśleć o tym z dość dużym wyprzedzeniem. Musicie się przygotować, że zorganizowanie wesela zalicza się do jednych z największych wyzwań logistycznych i finansowych. Jak zorganizować wesele oraz jak oszacować koszt wesela?

Na bogato?

Przyszła para młoda musi się przygotować na to, że organizacja ślubu i wesela jest kosztowna. Nawet w momencie wyboru tzw. skromnego wesela. Przy każdej opcji będzie to taki koszt, który mocno obciąży wasz budżet. Warto zastanowić się na jakiej uroczystości Wam zależy. Ważne, aby to była decyzja młodych, a nie presja ze strony rodziny. Organizacja dużego wesela wiąże się w ogromnymi wydatkami, ponadto wzrasta także ilość dodatkowych spraw, o których trzeba pamiętać. Coraz częściej odchodzi się od organizowania dużych wesel na 100/200 osób. Para młoda woli bawić się w mniejszym gronie, co daje rzeczywiście wiele wymiernych korzyści.

Ślub: gdzie, co i jak?

Po pierwsze i najważniejsze (bez tego w końcu nie będzie ślubu i wesela) – formalności. Najbardziej popularną opcją jest oczywiście ślub konkordatowy, czyli łączący w sobie tradycje kościelną z urzędowymi wymogami. Jego koszt jest zależny od parafii, w których zazwyczaj usługi są płacone „co łaska”. Dla porównania sam ślub cywilny w Urzędzie Stanu Cywilnego kosztuje 84 zł.

Po drugie: ubiór. Jest to niezwykle istotna kwestia, zwłaszcza dla panny młodej. Kobiety chcą w tym dniu wyglądać cudownie i bajecznie i powinny czuć się wyjątkowo. Nie rzadko koszt sukienki może spowodować mały zawrót głowy. Wybór sukien ślubnych jest ogromny, ich ceny są bardzo zróżnicowane. Można znaleźć sukienkę za 300 zł, ale i za 3 tysiące zł. Wszystko zależy od gustu i upodobań pani. Z garniturami jest podobnie. Jednakże wiadomo, że w przypadku sukni ślubnej jest to jednorazowy wydatek, gdyż kobieta już nigdy więcej nie wystąpi w tej kreacji. Natomiast garnitur może posłużyć mężczyźnie nawet kilka lat.

Do kwestii ubioru panny młodej trzeba dodać jeszcze koszt fryzjera i makijażu, który oscyluje w granicach 300-500 zł.

Po trzecie: miejsce zabawy i katering. To kwestia, o której trzeba pomyśleć z bardzo dużym wyprzedzeniem. Organizacja wesela dla 50 osób jest także dość sporym przedsięwzięciem i trzeba zorientować się, jak długi jest czas oczekiwania na salę w danej miejscowości. W niektórych miastach sale rezerwowane są na 2 lata przed uroczystością. Koszt sali jest liczony zazwyczaj od tzw. „talerzyka”, czyli osoby. Jest to w granicach 150-250 zł. Dodatkowo zazwyczaj we własnym zakresie trzeba zorganizować alkohol oraz ciasto, tort.

Nie zapomnij o tym!

Nie ma ślubu bez obrączek, których ceny zaczynają się od 600 zł.

Nie można zapomnieć także o oprawie muzycznej w kościele – organista, oraz na weselu – zespół lub dj. Organista zagra na ślubie za 100-200 zł, zespół za około 1000-1500 zł, natomiast dj za 600 zł.

Wiele par nie wyobraża sobie również tego dnia bez osoby, która upamiętni ten dzień w wyjątkowy sposób. Koszt fotografa i kamerzysty oscyluje w granicach 2000-3000 zł.

Ważne jest również to, czym udacie się na swój ślub. Może to być ekskluzywna limuzyna, stary oldschoolowy samochód lub bryczka. Obciąży to budżet o dodatkowe 1000-4000 zł.

Są to wszystkie niezbędne elementy, o których trzeba pamiętać przy organizacji wesela. Koszt wesela zawsze jest dużym wydatkiem. Warto o tym pamiętać i precyzyjnie rozplanować sobie wszystkie jego koszty.

Ślub i wesele – wielkie wyzwanie przyszłej pary młodej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry