Dom czy mieszkanie – poznaj wady i zalety tych rozwiązań

Coraz częściej wiele młodych osób staje przed dylematem, czy mieszkać w domu czy w mieszkaniu. Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Każde też wiąże się z kosztami i obowiązkami. Co lepiej wybrać? Małe aczkolwiek tanie w utrzymaniu mieszkanie (najczęściej w centrum miasta) czy może komfortowy, przestronny dom pod miastem? Zapraszam do zapoznania się z poniższym artykułem. Naprawdę warto.

1. Idealne rozwiązanie dla młodych i starszych

Mieszkanie najczęściej wybierają ludzie młodzi (zaręczone pary lub świeżo poślubione małżeństwa) oraz ludzie starsi (na emeryturze, których dzieci już dawno opuściły domowe gniazdo). Takie rozwiązanie jest wygodne ze względu na małą przestrzeń, dobrą okolicę oraz niskie koszty utrzymania. Młodzi ludzie rozpoczynając swoją karierę, często są na dorobku – dlatego też takie mieszkania, nie wymaga od nich dużo zaangażowania oraz wkładu fizycznego. Z kolei, osoby starsze czują się dobrze w mniejszych przestrzeniach oraz mają dostęp do komunikacji, sklepów, aptek oraz przychodni pod ręką.

2. Koszty utrzymania

Każdy właściciel domu bezapelacyjnie przyznaje, iż dom jest „studnią bez dna”. Zawsze jest w nim coś do zrobienia, naprawienia lub unowocześnienia. Do tego dochodzą koszty utrzymania domu. W zależności od jego powierzchni, właściciele często płacą niemałe rachunki za jego ogrzewanie (najczęściej gaz lub opał), wodę, prąd (około 100-150 zł miesięcznie), podatek od gruntu oraz inne rachunki. Koszty utrzymania domu wahają się więc od 1000 zł wzwyż za miesiąc. Do tego często dochodzi rada kredytu za dom, który w obecnych czasach trudno kupić bez pomocy banku. W mieszkaniu z kolei rachunki miesięczne co miesiąc się nie zmieniają. Jest to czynsz (najczęściej w skład jego wchodzi już opłata za wodę, śmieci raz utrzymanie części wspólnych), prąd oraz media. Koszty utrzymania mieszkania często wynoszą od około 300 do nawet 800 zł.

3. Możliwość decydowania o własnych wnętrzach

Wiele osób decyduje się na zakup domu, ze względu na to, iż trudno im żyć w miejscach wspólnie z innymi mieszkańcami. W bloku trzeba liczyć się z innymi osobami. Nie można słuchać głośno muzyki, robić hucznych imprez oraz remontów, kiedy ma się na to ochotę. W domu panuje większa dowolność i swoboda. Sami mieszkańcy decydują o kolorze elewacji, zmianie dachu czy wyborze ogrzewania. W mieszkaniu należy się dostosować do panujących tam warunków, co nie wszystkim przychodzi łatwo.

4. Miejsce dla rodziny

Osoby, które planują dużą rodzinę często decydują się od razu na zakup domu. Dom to duża przestrzeń, wiele pokoi oraz spora ilość miejsca dla każdego członka rodziny. W mieszkaniu najczęściej czują się dobrze osoby, które posiada.ją jedno lub dwoje dzieci. Większa rodzina męczy się już w małych przestrzeniach. Dodatkowo, dochodzi lokalizacja. Domki najczęściej zlokalizowane są pod miastem, gdzie nie ma dogodnego transportu miejskiego i wielu sklepów. Mieszkania z kolei znajdują się w dobrych lokalizacyjne miejscach, z dostępem do tramwajów i autobusów oraz pełnej gamy sklepów, marketów, szkół oraz parków.

Ci, co stają przed dylematem wyboru mieszkania lub domu – powinni przeanalizować wszystkie powyższe aspekty. Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy i tylko od nas zależy, gdzie będziemy czuli się dobrze, na co pozwalają rodzinne warunki finansowe oraz gdzie będą się czuli lepiej domownicy. Wszystko zależy od naszego stylu życiu, ambicji oraz planów na przyszłość. Wiele osób nie przywiązuje się do miejsca zamieszkania i nawet kilkanaście razy w życiu je zmienia. Inni, z kolei traktują dom, jak azyl i jego kupno traktują jako zakup na całe życie.

Dom czy mieszkanie – poznaj wady i zalety tych rozwiązań

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry