Rzeczy, które koniecznie trzeba zrobić przed złożeniem wniosku o kredyt

Pożyczanie pieniędzy znane jest od dawien dawna, stąd też nikogo już dziś nie dziwi popularne kredytowanie różnych mniejszych i większych potrzeb ludzi na całym świecie. Należy jednak pamiętać, że wzięcie kredytu na pokaźną sumkę z banku powinno być poprzedzone dokładnym rozeznaniem we własnych możliwościach oraz potrzebach.

Dokładnie oszacuj kwotę, jakiej potrzebujesz

            Zanim kupi się dom, należy zorientować się dokładnie w ofercie rynku nieruchomości, aby sprawdzić, jak realnie kształtują się ceny. Chodzi o to, aby kupić nieruchomość w jak najkorzystniejszej cenie i móc dopasować do niej swoje własne możliwości finansowe. Po wstępnym rozeznaniu można od razu ubiegać się o kredyt na odpowiednią sumę, która pokryje jego zakup, lub wstrzymać się z tym aż do momentu, gdy znajdzie się ten właściwy budynek i wstępnie zarezerwuje jego nabycie u właściciela. Ważne jest, aby nie brać kredytu wyższego, niż jest potrzebny, bo od całości naliczane są odsetki. Również ważne jest to, aby w miarę możliwości jak największą sumę sfinansować z własnych oszczędności. To zabieg, dzięki któremu kwota kredytu jest mniejsza, a zatem raty będą niższe i łatwiejsze do spłacenia.

Sprawdź zdolność kredytową

Jak sprawdzić zdolność kredytową? Składając wniosek o kredyt do banku, otrzyma się pozytywną lub negatywną odpowiedź. Odpowiedź negatywna oznacza, że nie posiada się zdolności kredytowej, natomiast pozytywna przychodzi wraz z konkretną sumą, do jakiej bank skłonny jest udzielić kredytu. Jednak należy pamiętać, że każde zapytanie o kredyt w każdym banku, jest oznaczane w BIK-u, czyli zostaje zapamiętane w historii kredytowej. Duża liczba takich zapytań nie świadczy dobrze o wnioskodawcy – lepiej więc zawczasu, niezobowiązująco sprawdzić sobie zdolność kredytową. Jak sprawdzić zdolność kredytową? To bardzo proste. Można wstępnie zweryfikować, czy ma się udokumentowane, stałe przychody, a następnie odjąć od nich swoje koszty życia i sprawdzić, czy w pozostałej różnicy znajdzie się jakaś kwota, którą można przeznaczyć na kredyt. Mniej więcej w taki sposób weryfikowane są zdolności w bankach. Jest też łatwiejszy patent. Kalkulator kredytowy, w który wpisuje się swoje dane, takie jak rodzaj zatrudnienia, zarobki, liczba osób na utrzymaniu, miejsce zamieszkania itp. To nie zobowiązuje do złożenia wniosku, a jedynie pozwala sprawdzić, czy w ogóle jest sens wnioskować. Może uda się z mniejszą kwotą? Albo przy zaciągnięciu kredytu ze współmałżonkiem?

Sprawdź, co jeszcze możesz zrobić dla swojego kredytu!

            Im niższy kredyt, tym mniejsze odsetki i krótszy czas do spłaty. Ale również – większa szansa, że się go otrzyma, bo banki chętniej pożyczają mniej na krócej, niż dużo na długi okres. Dlatego warto sprawdzić, jaką kwotę uda się zgromadzić poprzez oszczędności, pożyczki od rodziny, wyjęcie pieniędzy z lokat czy zgromadzić przez pracę za granicą. Kredyty są bardzo ważnym i potrzebnym produktem finansowym. Nie zastąpią jednak żywej gotówki, którą trzyma się na koncie i którą można rozdysponować wedle uznania bez konieczności zwracania jej!

Rzeczy, które koniecznie trzeba zrobić przed złożeniem wniosku o kredyt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry