Koszty prowadzenia działalności gospodarczej

działalność gospodarcza

Kiedy podejmiemy decyzję o założeniu własnej firmy warto, abyśmy dokładnie zorientowali się w prawach, jakie nam przysługują oraz obowiązkach, które nad nami ciążą. W przypadku tych ostatnich mowa między innymi o kosztach związanych z działalnością gospodarczą do ponoszenia których jesteśmy zobowiązani przepisami prawa.

Z jakimi kosztami musimy się zmierzyć, jeśli podejmiemy decyzję o prowadzeniu własnej działalności gospodarczej?

Przede wszystkim zacznijmy od odprowadzania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Na początku naszej przygody z własną firmą możemy korzystać z tak zwanych preferencyjnych składek. Przez pierwsze pół roku od momentu założenia działalności gospodarczej mamy możliwość opłacania jedynie składek na ubezpieczenie zdrowotne o bardzo niewielkiej kwocie, bo wynosi ona około 343,00 złotych. Po upływie pół roku, nowy przedsiębiorca wchodzi na wyższą stawkę, ponieważ dochodzi do niej ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Kwota ta wynosi około 556,00 zł i obowiązuje przez okres dwóch lat. Po dwóch latach przychodzi czas na rozpoczęcie opłacania pełnych składek na ZUS, które wynoszą ponad tysiąc złotych, ale mogą być też uzależnione od wysokości dochodu, jaki osiąga nasza firma.

Kolejną koniecznością ponoszenia wydatków przez przedsiębiorcę są podatki płacone fiskusowi. Ich wysokość uzależniona jest od tego jaka formę opodatkowania przyjmiemy, a dodatkowo jaki dochód miesięczny będziemy osiągać, a także na jakim poziomie kształtować się będą koszty przez nas ponoszone w ramach prowadzonej działalności. Podatek dochodowy plasuje się na poziomie 18%, w związku z czym jeżeli zarobimy 2 tysiące złotych netto, to kwotą należną urzędowi skarbowemu będzie ta w wysokości 360,00 zł. Jest to oczywiście wariant, który nie zakłada żadnych kosztów, ponieważ w momencie ich wystąpienia podatek do zapłaty automatycznie ulega obniżeniu.

Jakie jeszcze koszty jesteśmy zobowiązani ponosić z tytułu prowadzonej przez nas działalności?

Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jaki typ działalności prowadzimy. Jeżeli jest to sklep spożywczy, to naszym kosztem będzie zakup towaru. Ponadto opłaty za telefon, samochód czy najem lokalu – wszystko to zaliczyć możemy do kosztów prowadzenia działalności. Dodatkowo firmy, które chcą korzystać z usług biura rachunkowego będą zobowiązane do opłacania faktur za usługi księgowe. Opłaty z tytułu utrzymania hostingu strony internetowej firmy, również możemy zaliczyć do kosztów jakie jest ona zobowiązana ponosić.

Wysokość ponoszonych przez daną firmę kosztów uzależniona jest stricte od jej rozmiarów, a także obszaru wykonywania działalności. Jeżeli ktoś świadczy usługi, które nie wymagają od niego ponoszenia praktycznie żadnych kosztów, wówczas zapłaci większe podatki. Są również i takie osoby, których koszty z tytułu prowadzenia firmy są naprawdę spore. Płacą one wówczas mniejsze podatki, ale i dochód mają mniejszy.

W związku z powyższym, jak sami widzimy własna działalność gospodrcza wiąże się z szeregiem opłat, jakie jesteśmy zobowiązani ponosić każdego miesiąca.

Koszty prowadzenia działalności gospodarczej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry