Praca na etacie czy działalność gospodarcza? Co się bardziej opłaca?

praca

Etatowcy z pewnością stwierdzą, że jedyny sens ma zatrudnienie u innego pracodawcy. Właściciele firm, szczególnie tacy, którzy na rynku funkcjonują od wielu lat, orzekną z kolei, że nie ma nic lepszego, niż własna firma. A jak jest naprawdę? Co powinny wybrać osoby, które się wahają lub takie, które mają możliwość skorzystania z jednego lub drugiego rozwiązania?

Spokojna głowa czy wolna ręka?

Praca na etacie i działalność gospodarcza to tak naprawdę dwa rodzaje aktywności zawodowej, których celem jest jedno – zarobienie pieniędzy. Choć cel jest ten sam, to jednakże droga do jego uzyskania jest dość odmienna i to w wielu aspektach. Przyjrzyjmy się więc bliżej poszczególnym różnicom.

Pierwszą z nich jest większe obciążenie formalnościami w przypadku własnej działalności gospodarczej niż ma to miejsce w przypadku etatu. Pracownik etatowy może się skupić wyłącznie na pracy, natomiast mikroprzedsiębiorca, oprócz czasu poświęconego na faktyczną pracę, musi poświęcić również czas na wypełnienie formalności związanych z comiesięcznymi rozliczeniami skarbowymi i zusowskimi. W przypadku pracownika wszystkie te obowiązki spoczywają na pracodawcy.

Od razu można jednakże przejść do drugiej różnicy – pracownik etatowy jest skrępowany zapisami wynikającymi z umowy o pracę oraz poleceniami wydawanymi przez przełożonego. W przypadku działalności gospodarczej przedsiębiorca sam jest swoim szefem, ma więc wolną rękę w organizowaniu sposobu i czasu swojej pracy, co daje bardzo dużą niezależność i komfort.

Trzecia z najistotniejszych różnic dotyczy wynagrodzenia. Pracownik etatowy dostaje pensję adekwatną do swojego etatu i również wynikającą z zawartej umowy o pracę, wzbogaconą o ewentualną premię. Przedsiębiorca w wysokości osiąganych zarobków ograniczony jest jedynie czasem poświęconym na działalność i dochodowością branży, w jakiej działa. Oczywiście ma to swoje plusy i minusy – z jednej strony etatowiec nie przeskoczy pułapu comiesięcznego dochodu, może mieć jednakże pewność, że comiesięczna pensja będzie pojawiała się na koncie, nawet w przypadku choroby. Przedsiębiorca nie ma takiego komfortu, a jego dochód wynika wprost z ilości czasu poświęconego na pracę.

Działalność gospodarcza a etat – co się bardziej opłaca?

Odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od potencjalnego przychodu, jaki będzie osiągała prowadzona firma. Przychodu, czyli dochodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania. Jeśli przychód będzie sięgał wysokości 3000-3500 zł, to tak naprawdę przedsiębiorca – po odjęciu kosztów składek i podatków – będzie osiągał „pensję” w wysokości oscylującej w granicach najniższej pensji krajowej, czyli 1500-2000 zł.

Pracownik na etacie przy pensji brutto 3000-3500 zł dostanie z kolei do ręki od 2150 do 2500 zł. Na tym przykładzie widać, że przy działalności o przychodach na ww. poziomie wychodzi się mniej korzystnie finansowo, niż w przypadku pracy na etacie. Zmienia to się jednak diametralnie wraz ze wzrostem przychodu i wynagrodzenia.

Przychód firmy na poziomie ok. 6000 zł oznacza mniej więcej 4500 zł dochodu, który zostaje w kieszeni przedsiębiorcy, czyli jego „pensji”. W przypadku pracownika na etacie pensja brutto na poziomie 6000 zł oznacza ok. 4300 zł do ręki. Zarysowuje się tutaj więc przewaga własnej działalności. Przewaga ta rośnie wraz ze wzrostem przychodu – przy 9000 zł przedsiębiorcy zostanie w kieszeni ok. 7500 zł. Etatowcowi z pensja 9000 zł brutto pracodawca wypłaci natomiast do ręki ok. 6400 zł.

Kiedy warto przejść z etatu na działalność gospodarczą?

Zrezygnowanie z etatu na rzecz działalności gospodarczej ma najwięcej sensu w przypadku pracy w branży wymagającej specjalistycznej wiedzy lub umiejętności, gdzie są możliwe do osiągnięcia duże dochody. Przykładowo, w przypadku programisty, tworzącego aplikacje dla firm i strony internetowe, o pensji dochodzącej do kilku tysięcy złotych przejście na własny rachunek ma duży sens, bowiem oznacza skokowy wzrost zarobków.

W przypadku znajdowania się w sytuacji na granicy, czyli takiej, gdy dochody z pracy etatowej, jak i z ewentualnej działalności gospodarczej byłyby nie ma lepszego rozwiązania jak założyć firmę jednoosobową pracując na etacie. Daje to możliwość uzyskiwania stałej pensji, a jednocześnie dodatkowego zarobkowania na własny rachunek. Przedsiębiorcy w takiej sytuacji mają dodatkową korzyść w postaci mniejszych obciążeń związanych ze składkami na ubezpieczenie społeczne, a w zasadzie z ich brakiem, w przypadku gdy z etatu uzyskują pensję wyższą niż najniższa krajowa. Jedyne zobowiązanie po ich stronie to opłata składki zdrowotnej oraz rozliczanie podatku dochodowego od uzyskanego przychodu z działalności.

Polecamy również: praca zdalna dla młodej mamy

Praca na etacie czy działalność gospodarcza? Co się bardziej opłaca?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry