Praca na etacie czy działalność gospodarcza? Co się bardziej opłaca?

praca

Etatowcy z pewnością stwierdzą, że jedyny sens ma zatrudnienie u innego pracodawcy. Właściciele firm, szczególnie tacy, którzy na rynku funkcjonują od wielu lat, orzekną z kolei, że nie ma nic lepszego, niż własna firma. A jak jest naprawdę? Co powinny wybrać osoby, które się wahają lub takie, które mają możliwość skorzystania z jednego lub drugiego rozwiązania?

Spokojna głowa czy wolna ręka?

Praca na etacie i działalność gospodarcza to tak naprawdę dwa rodzaje aktywności zawodowej, których celem jest jedno – zarobienie pieniędzy. Choć cel jest ten sam, to jednakże droga do jego uzyskania jest dość odmienna i to w wielu aspektach. Przyjrzyjmy się więc bliżej poszczególnym różnicom.

Pierwszą z nich jest większe obciążenie formalnościami w przypadku własnej działalności gospodarczej niż ma to miejsce w przypadku etatu. Pracownik etatowy może się skupić wyłącznie na pracy, natomiast mikroprzedsiębiorca, oprócz czasu poświęconego na faktyczną pracę, musi poświęcić również czas na wypełnienie formalności związanych z comiesięcznymi rozliczeniami skarbowymi i zusowskimi. W przypadku pracownika wszystkie te obowiązki spoczywają na pracodawcy.

Od razu można jednakże przejść do drugiej różnicy – pracownik etatowy jest skrępowany zapisami wynikającymi z umowy o pracę oraz poleceniami wydawanymi przez przełożonego. W przypadku działalności gospodarczej przedsiębiorca sam jest swoim szefem, ma więc wolną rękę w organizowaniu sposobu i czasu swojej pracy, co daje bardzo dużą niezależność i komfort.

Trzecia z najistotniejszych różnic dotyczy wynagrodzenia. Pracownik etatowy dostaje pensję adekwatną do swojego etatu i również wynikającą z zawartej umowy o pracę, wzbogaconą o ewentualną premię. Przedsiębiorca w wysokości osiąganych zarobków ograniczony jest jedynie czasem poświęconym na działalność i dochodowością branży, w jakiej działa. Oczywiście ma to swoje plusy i minusy – z jednej strony etatowiec nie przeskoczy pułapu comiesięcznego dochodu, może mieć jednakże pewność, że comiesięczna pensja będzie pojawiała się na koncie, nawet w przypadku choroby. Przedsiębiorca nie ma takiego komfortu, a jego dochód wynika wprost z ilości czasu poświęconego na pracę.

Działalność gospodarcza a etat – co się bardziej opłaca?

Odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od potencjalnego przychodu, jaki będzie osiągała prowadzona firma. Przychodu, czyli dochodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania. Jeśli przychód będzie sięgał wysokości 3000-3500 zł, to tak naprawdę przedsiębiorca – po odjęciu kosztów składek i podatków – będzie osiągał „pensję” w wysokości oscylującej w granicach najniższej pensji krajowej, czyli 1500-2000 zł.

Pracownik na etacie przy pensji brutto 3000-3500 zł dostanie z kolei do ręki od 2150 do 2500 zł. Na tym przykładzie widać, że przy działalności o przychodach na ww. poziomie wychodzi się mniej korzystnie finansowo, niż w przypadku pracy na etacie. Zmienia to się jednak diametralnie wraz ze wzrostem przychodu i wynagrodzenia.

Przychód firmy na poziomie ok. 6000 zł oznacza mniej więcej 4500 zł dochodu, który zostaje w kieszeni przedsiębiorcy, czyli jego „pensji”. W przypadku pracownika na etacie pensja brutto na poziomie 6000 zł oznacza ok. 4300 zł do ręki. Zarysowuje się tutaj więc przewaga własnej działalności. Przewaga ta rośnie wraz ze wzrostem przychodu – przy 9000 zł przedsiębiorcy zostanie w kieszeni ok. 7500 zł. Etatowcowi z pensja 9000 zł brutto pracodawca wypłaci natomiast do ręki ok. 6400 zł.

Kiedy warto przejść z etatu na działalność gospodarczą?

Zrezygnowanie z etatu na rzecz działalności gospodarczej ma najwięcej sensu w przypadku pracy w branży wymagającej specjalistycznej wiedzy lub umiejętności, gdzie są możliwe do osiągnięcia duże dochody. Przykładowo, w przypadku programisty, tworzącego aplikacje dla firm i strony internetowe, o pensji dochodzącej do kilku tysięcy złotych przejście na własny rachunek ma duży sens, bowiem oznacza skokowy wzrost zarobków.

W przypadku znajdowania się w sytuacji na granicy, czyli takiej, gdy dochody z pracy etatowej, jak i z ewentualnej działalności gospodarczej byłyby nie ma lepszego rozwiązania jak założyć firmę jednoosobową pracując na etacie. Daje to możliwość uzyskiwania stałej pensji, a jednocześnie dodatkowego zarobkowania na własny rachunek. Przedsiębiorcy w takiej sytuacji mają dodatkową korzyść w postaci mniejszych obciążeń związanych ze składkami na ubezpieczenie społeczne, a w zasadzie z ich brakiem, w przypadku gdy z etatu uzyskują pensję wyższą niż najniższa krajowa. Jedyne zobowiązanie po ich stronie to opłata składki zdrowotnej oraz rozliczanie podatku dochodowego od uzyskanego przychodu z działalności.

Polecamy również: praca zdalna dla młodej mamy

Praca na etacie czy działalność gospodarcza? Co się bardziej opłaca?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry