Zakup mieszkania pod wynajem

mieszkanie pod wynajem

Wiele osób szuka pomysłów na to, w co zainwestować swoje oszczędności, aby w przyszłości czerpać z tego pasywny dochód. Jedną z opcji jest zakup mieszkania pod wynajem. Rozwiązanie to posiada szereg korzyści, zanim jednak podejmiemy decyzję o przeznaczeniu swoich środków na ten cel, warto uświadomić sobie kilka kwestii.

Zalety zakupu mieszkania pod wynajem

Inwestycja w mieszkanie pod kątem przyszłego wynajmu osobom trzecim to świetny sposób na częściowe zabezpieczenie swojej przyszłości. Jeśli bowiem uda nam się znaleźć lokatorów, którzy będą długoterminowo wynajmować mieszkanie, na nasze konto co miesiąc będzie pływała pewna kwota tak zwanego odstępnego. W ten sposób możemy gromadzić kolejne oszczędności, które zwiększą nasz kapitał. Jeśli trafią nam się bezproblemowi najemcy, praktycznie nie odczujemy faktu, iż musimy poświęcać więcej czasu na sprawy związane zarządzanie mieszkaniem.

Wady zakupu mieszkania pod wynajem

Musimy jednak uświadomić sobie, że taka inwestycja ma też swoje minusy. Jeśli bowiem nie dysponujemy środkami na pełen zakup mieszkania, musimy posiłkować się kredytem. Warto wówczas zdecydować się na pomoc profesjonalnego pośrednika kredytowego, który doradzi nam, jaki kredyt będzie dla nas najkorzystniejszy.

Polecamy:

pośrednik kredytowy Warszawa

Trzeba także liczyć się z możliwością wystąpienia okresów pustostanu, czyli sytuacji, w której mieszkanie stoi puste, gdyż jedni lokatorzy się wyprowadzili, a nowych nie udało nam się jeszcze znaleźć. Warto również pamiętać o tym, że nie zawsze uda nam się podpisać umowę z wymarzonymi lokatorami. Niekiedy dopiero po czasie okazuje się, że nie dbają oni należycie o nasz lokal lub są uciążliwi dla sąsiadów, co sprowadzi na nas dodatkowe kłopoty w postaci napraw i remontów czy też odwiedzania komisariatu policji, aby wytłumaczyć się za najemców.

Jak znaleźć odpowiednie mieszkanie pod wynajem

Jeśli już zdecydujemy się na ten ważny krok, warto dobrze przygotować się do inwestycji. Przede wszystkim należy dokładnie określić kryteria, jakimi będziemy się kierować przy wyborze lokum pod wynajem.

Zacznijmy od lokalizacji. Warto rozważyć zakup mieszkania w dużym mieście, gdzie jest większa szansa na to, aby później wynająć je w dobrej cenie. Najlepiej jest szukać mieszkań w miastach typowo studenckich, w ten sposób możemy liczyć na duże zainteresowanie wynajmem w kręgach studenckich. Ponadto warto zwrócić uwagę na to, aby mieszkanie znajdowało się na osiedlu dobrze skomunikowanym z pozostałymi częściami miasta, a także posiadało podstawową infrastrukturę, taką jak sklepy, apteki czy kluby fitness. Będzie to dodatkowy atut, którym będziemy mogli wyróżnić naszą ofertę wynajmu spośród innych.

Jeśli natomiast chodzi o samo mieszkanie, w zależności od tego, do kogo będziemy kierować naszą ofertę, przemyślmy zakup kawalerki, mieszkania dwu lub 3 pokojowego. Większe mieszkanie ma tę zaletę, że w przypadku wynajmu pokoi, utrata jednego lokatora w danym miesiącu, nie spowoduje, że całkowicie stracimy źródło dochodu z tego tytułu, gdyż wpływy uzyskamy z wynajmu pozostałych pokoi.

W przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego, warto wybrać takie o wyższym standardzie, jeśli chcemy być konkurencyjni na rynku. Możemy również kupić mieszkanie w niższej cenie, lecz do kapitalnego remontu.

To oczywiście tylko kilka informacji, które warto uwzględnić na etapie planowania zakupu mieszkania pod wynajem. Dobrze jest dać sobie czas na dokładne przemyślenie naszych potrzeb oraz oczekiwań, aby inwestycja szybko nam się zwróciła i jednocześnie była dla nas źródłem pasywnego dochodu, a  nie problemów  i nieoczekiwanych  sytuacji.

 

Zakup mieszkania pod wynajem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry