W jakich rejestrach weryfikowani są pożyczkobiorcy, czyli wszystko co powinieneś wiedzieć o BIK, BIG, KRD, czy ERIF

weryfikacja

Idąc do banku po kredyt trzeba liczyć się z tym, że trzeba spełniać odpowiednie warunki żeby go otrzymać. Jeśli ktoś wie, że widnieje w jednym z rejestrów i ma tam negatywną opinię, to może spróbować wypisać się z danego rejestru lub jeśli jest to niemożliwe poczekać, aż dane się przedawnią. Inaczej będzie takie osobie bardzo ciężko dostać pożyczkę bądź kredyt przy negatywnej opinii.

Jeśli dana osoba wybiera się do banku to jest sprawdzana w:
– BIG- biuro informacji gospodarczej,
– BIK- biuro informacji kredytowej,
– KRD- krajowy rejestr długów,
– ERIF- biuro informacji gospodarczej.

BIG

Jest to miejsce, gdzie wymieniają się informacjami banki z innymi sektorami gospodarki narodowej. Można tam znaleźć osoby indywidualne, a także firmy, które mają na swoim koncie jakieś zadłużenie. Wpisanie do tego systemu może być możliwe, jeśli ma ktoś jakieś zadłużenie. Jednak warto wiedzieć, że w przypadku spłaty zadłużenia można od razu złożyć wniosek o wypisanie z tego rejestru. Warto zrobić to od razu bo czym szybciej człowiek zostanie stamtąd wypisany to wpłynie to pozytywniej na jego historię kredytową.

BIK

W tym systemie umieszczane są dobre i złe informacje o kredytobiorcy. Jeśli wziął ktoś kredyt w banku albo skok-u to z pewnością będzie się znajdował w tym systemie. Jednak jest to pocieszające, że nie ma tam tylko złych informacji i bank, który będzie sprawdzał ten system w przyszłości będzie mógł postawić ostatecznie pozytywną opinię o kredytobiorcy.

KRD

Jest to bardzo rozpoznawalna platforma, na której każda osoba, która ma potwierdzenie, że nie otrzymała pieniędzy na czas może umieścić kogoś imię i nazwisko. Jednak w przypadku gdy spłata zadłużenia nastąpi należy w ciągu 14 dni usunąć je dane z systemu. Jest to chyba najpopularniejsza platforma dotycząca zadłużeń w Polsce.

ERIF

Jest to także platforma biura informacji gospodarczej, jednak tym co odróżnia ją od BIG jest to, że widnieją tam również pozytywne informacje o płatnościach. Jeśli się ktoś tam znajduje to wcale nie musi to oznaczać, że nie płacił na czas.

Oczywiście istnieją instytucje, takie jak pożyczka bez zaświadczeń, szybka pożyczka czy też pożyczka bez BIK. Są to bardzo często różnego rodzaju chwilówki, które mają za zadanie przede wszystkim zarabiać pieniądze. Jeśli pójdzie się do banku to będzie się bardzo dobrze sprawdzonym w przypadku pożyczki ale też ma się pewność, że nie zostanie się oszukanym, a w przypadku szybkiej pożyczki niestety ale takiej gwarancji nie ma. W każdym z tych systemów można sprawdzić dany pesel czy NIP firmy.

W jakich rejestrach weryfikowani są pożyczkobiorcy, czyli wszystko co powinieneś wiedzieć o BIK, BIG, KRD, czy ERIF

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry