Wybór polisy może okazać się trudnym wyborem. Tym bardziej, że na rynku ubezpieczeniowym można znaleźć ponad 100 towarzystw oferujących rozwiązania dla nieruchomości. Możemy sobie to ułatwić korzystając z porównywarki ubezpieczeń. Ale jak wybrać ubezpieczenie domu aby nam się to opłaciło? Na co zwrócić uwagę? Co objąć ubezpieczeniem? To trudne pytania, na które odpowiedzi znajdziecie poniżej.
Wysokość składki
Często najpierw zwracamy uwagę na cenę polisy, a dopiero później sprawdzamy jej zawartość. Ceny polis mieszkaniowych wahają się w przedziale od 100 zł – 1000 zł za 12 miesięcy ochrony. W zależności od tego co dodamy do podstawowej oferty a co odrzucimy, cena będzie rosła albo malała. Polisy mieszkaniowe to jedne z najtańszych produktów ubezpieczeniowych.
Zakres ubezpieczenia
Na wszelki wypadek powinniśmy wybrać ubezpieczenie domu, które będzie miało w ofercie ubezpieczenie od pożaru, zalania wodą i od innych wypadków losowych. Warto ubezpieczyć też wnętrze od kradzieży. Trzeba tu wziąć pod uwagę meble i sprzęt, w tym sprzęt kuchenny.
Nie są to duże koszta, a w przypadku, gdy zaistnieje taka losowa sytuacja, będziesz mógł spać spokojnie. W każdej umowie mogą być zawarte inne zdarzenia losowe. Warto więc dokładnie przeanalizować potencjalne zagrożenia i wybrać taką opcję, która zapewni optymalną ochronę. Jeśli więc mieszkamy na terenach zalewowych, koniecznie należy wykupić opcję ubezpieczenia od powodzi.
Zwróćmy uwagę, że nie zawsze ogień wyrządza największe szkody podczas pożaru. Równie niebezpieczna i niszczycielska może być akcja ratownicza czy sadza. Nie zawsze ubezpieczenie włącza to do pakietu podstawowego. Tak samo zalanie wodą nie zawsze oznacza to samo. Przeczytajmy dokładnie warunki i sprawdźmy co tak naprawdę ubezpieczyciel rozumie przez pojęcie „zalanie”.
Istotnym ubezpieczeniem jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Przypadków może być wiele a ubezpieczenie nie dotyczy tylko samej nieruchomości i posesji, na której się znajdujemy, ale ubezpiecza od takich zwykłych, losowych przypadków, które się zdarzają.
Suma ubezpieczenia
Suma ubezpieczenia to nic innego jak wartość zakupionego domu. Trzeba wziąć tu pod uwagę nie tylko mury, ale także wyposażenie – drzwi, okna, tapety, panele, płytki, sprzęty, meble. Warto sprawdzić w jaki sposób towarzystwo ubezpieczeniowe oblicza sumę ubezpieczenia. Czy jako wartość odtworzeniową czy rzeczywistą?
Wartość odtworzeniowa oznacza, że dostaniesz tyle pieniędzy, aby na miejsce zniszczonej, utraconej rzeczy pojawiła się dokładnie taka sama.
Wartość rzeczywista ubezpieczenia oszacuje procent zużycia zniszczonego przedmiotu i wypłaci pomniejszoną kwotę o ten procent.
O czym należy pamiętać
Przed wyborem oferty ubezpieczenia i przed podpisaniem umowy musimy dokładnie zapoznać się z tzw. Ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU). Jest to dokument, w którym ubezpieczyciel określa obowiązki swoje i ubezpieczonego oraz zakres ochrony, która wchodzi w skład danego pakietu ubezpieczeń. Zwłaszcza musimy zwrócić uwagę na tekst pisany drobnym drukiem. Często klienci pomijają ten fakt i później okazuje się, że odszkodowanie nie zostało przyznane. Dokumenty powinien dostarczyć nam ubezpieczyciel i dać czas na dokładne zapoznanie się z ofertą.
Przed podpisaniem umowy upewnijmy się, czy prawidłowo zrozumieliśmy zakres oferowanej ochrony i zapisy OWU. Pamiętajmy aby nie zaniżać wartości naszej nieruchomości, aby płacić niższe składki, gdyż w konsekwencji w razie powstania znaczących szkód nie uzyskamy kwoty, która przywróci nam nieruchomość do stanu używalności.
Podpisując polisę, potwierdzamy, że otrzymaliśmy OWU i zapoznaliśmy się z ich treścią.