Jak ubezpieczyć mieszkanie

ubezpieczenie mieszkania

Często nawet niepozorna sytuacja może sprawić, że stajemy w obliczu zagrożenia. Spiesząc się do pracy, można łatwo zapomnieć o tak oczywistej czynności, jak odłączenie żelazka od prądu, zakręcenie gazu w kuchence, czy zakręcenie kranu. Tego typu incydenty mogą prowadzić do nieodwracalnych szkód. Dlatego właśnie warto wiedzieć jak ubezpieczyć mieszkanie i kiedy to zrobić.

Poszerzenie ubezpieczenia

Polisa ubezpieczeniowa dla domu nie jest konieczna, ale w niektórych przypadkach wskazana. Jeżeli właściciel nieruchomości nie jest właścicielem gospodarstwa rolnego, do którego należy dom, to nie musi ubezpieczać domu. Inaczej jest jednak w przypadku posiadłości wziętych na kredyt, kiedy bank wymaga od inwestora ubezpieczenia.

Ubezpieczenie mieszkania od zalania

W przypadku polisy zabezpieczającej w sytuacji zalania domu warto przeanalizować wersję podstawową ubezpieczenia i rozszerzoną. Warto postawić na rozszerzenie, aby skutecznie ochronić się przed awarią, która pochłonie nie tylko nasze mieszkania, ale i mieszkanie sąsiada. Podstawowa polisa nie obejmuje zniszczeń w posiadłości sąsiada, co będzie oznaczać, że bez niego sami zapłacimy za szkodę.

Ubezpieczenie na wypadek pożaru

Z kolei w przypadki pożarów, należy pamiętać o dopełnieniu obowiązków związanych z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Dotyczą one następujących kwestii:

  • dobrej jakości konstrukcja. Materiały, z których są zbudowane nie mogą być łatwopalne
  • przebudowa posiadłości musi się odbywać zgodnie z zezwoleniami
  • urządzenia grzewcze muszą spełniać zalecenia producenta
  • instalacja gazowa musi być poddawana przeglądom

Ubezpieczenie od pożaru może mieć postać ubezpieczenia indywidualnego, jak i grupowego dla zarządców budynku i wspólnot. W tej drugiej sytuacji ubezpieczenie jest obowiązku, ale obejmuje wyłącznie wspólne części budynku bez szkody na własnym mieniu.

Ubezpieczenie OC mieszkania

OC to w skrócie odpowiedzialność cywilna. Głównie kojarzy się ono z ubezpieczeniem samochodu, jednak dzięki zastosowaniu OC jako ubezpieczenia w życiu prywatnym. Dzięki temu można zabezpieczyć się na wypadek szkód wyrządzonych osobom trzecim, co pozwala nam odzyskać pieniądze z polisy sąsiada, który zadziałał na naszą szkodę. Nie jest to obowiązek dla właścicieli nieruchomości, ale warto z pewnością w nie zainwestować.
W przypadku domu w budowie polisa ubezpieczeniowa jest ograniczona do określonych sytuacji takich jak:

  • pożar,
  • zalanie domu,
  • wybuch,
  • kraksa pojazdu,
  • osunięcie się ziemi czy też upadek drzew.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania na wynajem?

Warto również zastanowić się nad ubezpieczeniem mieszkania na wynajem. Jest to tak samo istotny proces, jak ubezpieczenie własnej posiadłości. Należy oszacować koszt remontu i naprawienia ewentualnej szkody w taki sposób, aby faktycznie odpowiadały tej wartości. Powinno się natomiast uniknąć ubezpieczenia mieszkania na kwotę taką samą, jak nasza posiadłość, do czego często mogą namawiać ubezpieczyciele. Gdy zadbamy o taką ochronę, możemy bez obaw udostępniać swoje cztery ściany innym osobom.

Jak ubezpieczyć mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry